Kdy vyrazíte na houby? Jaké jsou jejich léčivé účinky a kdo by je neměl jíst vůbec?

Houbaření je snad nejtypičtější česká aktivita. Téměř všichni jsme už ve velmi útlém věku obuli holínky a šli s rodiči do lesa, proto se sem často rádi vracíme načerpat energii i v dospělosti. Na houby chodí dokonce i ti jedinci, kteří je vůbec nejedí. Pro naše zdraví jsou opravdu přínosné, vhodné jsou i do diety, ale pozor, nejsou pro každého. Jaké jsou tedy jejich výhody a nevýhody?

Houby obsahují spoustu vlákniny, vitamínů (A, B, D a E), minerálů (draslík, vápník, hořčík a železo). Neobsahují téměř žádné kalorie, proto si je zamilují i zastánci zdravého životního stylu.Pokud si z nich teda nepřipravíte smaženice či řízky, pak už jejich téměř nulová kalorická hodnota bohužel neplatí.

Dokáží působit i proti některým druhům rakoviny a posílit imunitu. Houby obsahují téměř 26 procent vlákniny, to je skvělá prevence právě proti rakovině tlustého střeva. Pro ty, kteří mají citlivější zažívání, se může konzumace hub stát nepříjemným zážitkem, protože houby zatěžují trávení. Z toho důvodu nejsou vhodné pro seniory, nebo by to s nimi alespoň neměli přehánět. Obecně se nedoporučuje jíst houby před spaním. Také pro děti do tří let se nedoporučuje připravovat pokrmy z hub. Jejich vysoký obsah vlákniny by jim mohl způsobit bolesti břicha nebo průjem.

Pokud byste omylem pozřeli jedovatou houbu a pocítíte nevolnost, doporučuje se vyvolat zvracení a pít velké množství tekutin. Rozhodně při konzumaci hub nepijte tvrdý alkohol, ten by působení jedu mohl ještě podpořit.

Za houbu léčivou se považuje hlíva ústřičná, a to proto, že obsahuje lovastatin, který snižuje hladinu cholesterolu.

A jak bychom vlastně měli uchovávat houby? Zapomeňte na jejich sbírání do igelitových tašek, kde se jednoduše zapaří. Pokud nemáte košík, stačí vám obyčejná plátěná taška, nebo jakákoli prodyšná taška, jako je například síťová. Houby bychom měli očistit už v lese.

Mezi oblíbené uchovávání hub patří například klasické sušení, zavařování, naložení v soli či octu, kvašení, zavařování, houby v tuku či vlastní šťávě. Jaké způsoby patří mezi vaše nejoblíbenější?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru




Další zajímavé články