Jalovec a jeho (nejen) regenerační účinky

Jalovec je jedno z aromatických koření, které najdeme také u nás v Evropě. Již antický lékař Hippokrates jej využíval například k ošetřování ran a k urychlení porodu. Jalovec je keřovitá dřevina, která patří do ohrožených druhů. Jeho plody se nazývají jalovčinky a hodně se používají právě jako koření či surovina pro alkoholické nápoje jako je borovička nebo gin.

Mezi hlavní léčivé účinky jalovce patří pomoc při onemocnění močového ústrojí, pročištění organismu a podpory hubnutí. Jalovcové plody mají tak silné dezinfekční účinky, že v dobách středověkých epidemií neonemocněli lidé, kteří během dne žvýkali bobulky jalovce. Také tímto způsobem urychluje trávení. Není však určeno k trvalému užívání, pouze na několikadenní očistnou kúru.

3 domácí léčivé recepty s jalovcem

1. Jalovcový čaj proti nachlazení 

Na jeden šálek: Rozdrtíme tři jalovčinky a zalijeme vroucí vodou, necháme vyluhovat 5 minut a můžeme popíjet.

2. Jalovcová detoxikační kúra

Kúra na 2-3 týdny probíhá jednou ročně následovně: Několik bobulek (ne však více jak 5 denně) rozžvýkáme. Nepřekračujeme doporučenou dobu kúry a ideálně začínáme s jednou bobulkou denně a sledujeme, jak na nás jalovec působí.

3. Jalovcová tinktura

Polovinu rozdrcených jalovčinek zalijeme alkoholem a necháme luhovat devět týdnů, potom přecedíme. Tinktura se užívá po kapkách, ideálně jedna kapka na 1 kg váhy opět maximálně po dobu tří týdnů.

Užívání jalovce v minulosti

V minulosti byl jalovec považován za zázračný. Věřilo se, že zničení jalovcového keře znamenalo neštěstí a nošení jalovcových větviček na těle přinášelo ochranu před všemi nemocemi. Ve středověku se jalovcové silice používaly jako prevence proti moru, tyfu, choleře a dalším vážným nemocem, kouřem z jalovce se pak dezinfikovaly pokoje s nemocnými během druhé světové války a pacientům bylo doporučováno plody jalovce žvýkat.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru




Další zajímavé články