Než se pustíte do sběru léčivých bylin a do jejich zpracování, měli byste znát několik základních zásad, které je třeba při této činnosti dodržovat.
Kde a jaké byliny sbírat
Přestože na léčivky narazíte doslova na každém kroku, určitě pro kvalitní sběr rostlin potřebujete určitá místa a nedoporučuje se takový sběr například na dálničním odpočívadle, kde je okolní vegetace znečištěná. Vyhněte se okolí rušných cest, vlakových kolejí, prašných cest, podél špinavých vodních toků, v blízkosti polí, která jsou chemicky ošetřovaná nebo hnojená.
Sbírají se jen zdravé rostliny, rozhodně netrhejte rostliny napadené škůdci, rostliny se skvrnami, atypickými stočenými listy, rostliny poškozené. Netrhejte rostliny v chráněných rezervacích a nesbírejte rostliny chráněné zákonem.
Pokud sbíráte větší množství rostlin jednoho druhu, dbejte na to, že musíte část rostlin na místě nechat, aby se rostlina mohla rozmnožovat, a i nadále v dané lokalitě rostla.
Kdy a jak sbírat
Nadzemní část rostliny by se měla sbírat za slunného dne ráno, když je rostlina čerstvá, ale už oschla rosa. Můžete si pomáhat srpem nebo nůžkami. Některé rostliny můžou na kůži působit dráždivě, tak si na sběr přibalte rukavice. Pokud chcete podzemní část, snadněji ji bez poškození vyndáte z vlhké půdy za pomocí rýče, motyčky nebo lopatky.
Sbírá se čistá rostlina a vždy jen ta část, kterou potřebuje. Nemíchejte byliny s plevelem a s hlínou. Sesbírané části rostlin ukládejte volně, nejlépe do papírových sáčků nebo do košíků. Nenechávejte rostliny na slunci v igelitových obalech. Pokud chcete ve větším množství sbírat kůru ze stromů, měli byste si obstarat povolení majitele nebo správce lokality a postupovat při sběru šetrně.
Sušení
Nejčastějším způsobem zpracování bylin je sušení. Pokud to je možné, upřednostněte sušení přirozenou cestou teplým vzduchem, u kořenů případně dosušte uměle. Rostliny se suší buď zavěšené nebo položené v tenké vrstvě na čisté ploše. Vhodné jsou bezprašné podstřešní prostory, verandy, kůlny. Vyhněte se přímému slunci a nočnímu vlhku.