Zubní problémy v mnoha případech způsobují paniku a neochotu navštívit lékaře. Přestože přicházíme s dalším důvodem, proč nemůžeme navštívit zubní kliniku, bolest zubů se může stát nesnesitelnou. Co by se v tomto případě mělo dělat a jak předcházet nejzávažnějším následkům bolesti zubů?
Příčiny bolesti zubů
Bolest vzniká v důsledku přenosu impulsu, který vznikl během stimulace receptoru do určitých částí mozku, nervovými vlákny. Vláknina, periodontální a někdy dentální tubuly jsou zodpovědné za bolest zubů.
Příčiny jejich podráždění mohou být následující:
Zubní kaz. V počáteční fázi se vyvíjí asymptomaticky a ničí zubní tkáň, dokud není citlivá na mechanické, teplotní nebo chemické vlivy. Například bolest můžete cítit, pokud vypijete sklenici studené kyselé šťávy.
Pulpitida. Zánět buničiny zubu je charakterizován spontánní silnou bolestí.
Parodontitidy. Jedná se o zánět tkání kolem kořene zubu. Těžká bolest nastává například při žvýkání.
Mechanické poškození.
Zuby moudrosti.
Bolest zubů nás vždy chytí nečekaně a v nejnepříznivější chvíli. V této situaci je hlavní věcí zůstat v klidu a nečinit chyby.
Co dělat, když bolí zub
Nejprve si pečlivě prohlédněte dutinu ústní a vyčistěte zuby. Odstranění zbytků potravin a bakterií může zmírnit váš stav. Dokud se nedostanete k zubaři, zdržujte se tvrdých, sladkých, slaných, studených a teplých jídel, abyste nevyvolávali nárůst bolesti. Změřte teplotu, vezměte anestetikum. Pokud je bolest nesnesitelná, využijte služeb zubního lékaře doma nebo se obraťte na instituci poskytující nouzovou stomatologickou péči. Doma můžete ulevit zubům, ale po tomto určitě navštivte zubaře.
Recepty tradiční medicíny
Lidstvo musí vyřešit problém bolesti zubů v celé historii své existence a recepty tradiční medicíny se k nám dostaly z hlubin staletí.
Infuze. Zalít cibuli sklenici vroucí vody. Nepříliš horká kapalina musí být vložena do úst a udržována po dobu 15-20 minut. Tentokrát stačí k dezinfekci ústní dutiny. Po třech takových postupech by bolest měla ustoupit.
Éterické oleje. Naneste vatový tampon namočený v mátě peprné nebo použijte hřebíčkový olej na bolavý zub. To pomůže zmírnit zánět a mít analgetický účinek. Postup několikrát opakujte.
Antihistaminika. Pozemní kurkuma, smažená na pánvi a jemně aplikovaná na nemocný zub v chlazeném stavu, pomůže zmírnit otoky a bolesti v důsledku blokády histaminových receptorů.
Taniny. Ponořte pytlík čistého černého čaje do teplé vody, vyždímejte ho a položte na špatný zub. Po 15 minutách by bolest měla zmizet.
Chlad. Kostka ledu je zabalena do gázy a aplikována na nemocný zub. Pocit necitlivosti zmírní bolest.
Je třeba si uvědomit, že tyto prostředky nejsou vhodné pro každého a reakce na ně je individuální. Nemusí vůbec fungovat nebo problém vyřešit na krátkou dobu.
Účinnou a jednoduchou metodou k úlevě od bolesti je vypláchnutí úst mírně teplými vývary nebo infuzemi. Tato metoda je vhodná i pro těhotné a kojící matky.
Ústa vypláchněte roztokem soli nebo sody – 1 čajová lžička na sklenici vody. To dezinfikuje ústní dutinu, zmírní otoky a bolest.
Pomáhají i odvary z bylin – šalvěje, jitrocel, měsíček, heřmánek mají dezinfekční a uklidňující účinek.