Lopuch – plevel se zázračnými účinky na zdraví člověka

Lopuch zná snad každý z nás již od raného věku, kdy v tomto jsme po sobě téměř všichni házeli kuličky z lopuchu, které se ne a ne pustit našeho oblečení. Byly to totiž plody lopuchu, díky kterým se tento později rozmnožuje. Jedná se vlastně o jeden z nejznámější bodlák u nás. Tato rostlina bývá hojně označována jako plevel, ale málokdo ví, že se jedná také o bylinu, která má velmi pozitivní účinky na naše zdraví.

Kde roste?

Lopuch je mohutná dvouletá rostlina, která může vyrůst až do výšky 1 metru. Její kořen roste do velké hloubky (až 80 cm) a právě ten je využíván v léčitelství.

A kde právě lopuch najdeme? Roste zejména na pustých místech, smetištích, loukách, okrajích lesů, březích potoků a okolo cest.

Jak ho skladovat?

Vyryté a důkladně očištěné kořeny lopuchu umístíme na suché místo, kde je necháme sušit, avšak při maximální teplotě 50°C. Správě usušený kořen poznáme tak, že se zvenku zbarví do tmavě hnědé barvy a vevnitř bude zbarven do světle hnědé barvy.

Jaké má využití?

Využíváme zejména kořen lopuchu, který sklízíme v červnu až říjnu, avšak používat můžeme i listy. Listy jsou sice hořké, ale uplatňujeme je vnitřně jako léčivý prostředek při léčení kožních problémů nebo k detoxikaci či jako vlasový aktivátor.

Mezi vnější využití patří například výroba lopuchové masti či prášku, které posilují organismus, pomáhají i při dětských atopických ekzémech a opruzeninách, plísních.

Odvar z lopuchového kořene je vhodný také pro nadměrně se mastící vlasy i pokožku a lupy ve vlasech.

Lopuch snižuje obsah cukru v krvi, podporuje látkovou výměnu, má močopudné účinky a používá se i při poruchách trávení a celkových problémech s žaludkem.

Jaké obsahuje léčivé látky?

Zejména kořen lopuchu obsahuje značné množství slizů, lappinů, glykosidů, silic, hořčin, tříslovin, minerálních látek, solí a protizánětlivých látek.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru




Další zajímavé články