Takové „obtěžování“, jako bolestivé období, je pro mnoho žen známé. Statistiky těchto stížností jsou stabilně udržovány na úrovni 30–60% z celkového počtu žen v plodném věku, zatímco u 10% pacientů to vede k významnému zhoršení pohody a dokonce i postižení.
V hormonálním vyjádření je ženské tělo od 1. do 14. dne cyklu pod vlivem estrogenů (hlavně estradiolu) a od 15. do 28. dne je maximum účinkem progesteronu, podle tohoto se menstruační cyklus dělí na fáze estrogen a progesteron. První odpovídá folikulární fázi ovariálního cyklu, druhá odpovídá luteální fázi změn vaječníků.
Takže menstruační bolest nezpůsobuje žádné nepříjemnosti, pokud:
- Vedete aktivní životní styl a sportujete. Podle statistik si sportovkyně mnohem méně stěžují na bolest během menstruace. Navíc sport může být cokoli od jógy, plavání až po bojová umění a tanec.
- Buďte na čerstvém vzduchu, důležitý je dostatek spánku.
- Zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vápník (tvaroh, sýr, mořské plody) a hořčík (pohanka, petržel, špenát, hořká čokoláda).
- Zkuste jíst méně kořeněné a smažené jídla, nepijte kávu a silný čaj.
- Vzdejte se špatných návyků.
- Nepřechlazujte se, vyhněte se stresovým situacím.
Navštivte svého gynekologa jednou za šest měsíců, i když nemáte potíže. Každému onemocnění je mnohem snazší předcházet než léčit. Nemluvě o tom, že mnoho procesů v ženském těle může být asymptomatických po dlouhou dobu.
V některých případech byste měli okamžitě vyhledat lékaře:
- Bolest je tak silná, že musíte brát nemocenskou dovolenou a celý den ležíte v posteli.
- Bolest trvá déle než dva dny.
- Menstruační bolesti vás začaly nedávno trápit, i když před menstruací šlo vše bezbolestně.
- Menstruace se stala hojnější než obvykle nebo trvá mnohem déle.
- Užíváte orální antikoncepci a stále vás trápí silná bolest.
- Léky proti bolesti vám nepomáhají.
Ve všech těchto případech zajděte, co nejdříve ke gynekologovi, aby se zjistila a odstranila příčina těchto příznaků a vy tak rychle vrátila ke svému obvyklému způsobu života.