Kreslenou postavu Pepka námořníka, která se neustále cpe špenátem známe pravděpodobně všichni. Pojďme se podívat, čím špenát opravdu našemu tělu prospívá.
Špenát obsahuje mimo jiné lutein, betakaroten, omega-3 mastné kyseliny, vápník a železo nebo vit. C, E a skupinu vit. B. To vám asi moc neřekne, nicméně díky tomuto koktejlu živin je prokázáno, že konzumace špenátu snižuje riziko nemocí srdce a cév, jako je ischemická choroba srdeční nebo mozková mrtvice, dále pak snižuje riziko některých druhů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva, plic, kůže nebo žaludku, prsu a prostaty.
Proč vlastně patří špenát a další listová zelenina k tak zdravým potravinám? V minulosti vědci poukazovali především na obsah železa, dnes víme, že zdravotní účinek špenátu a listové zeleniny se zakládá na synergickém účinku mnoha živin.
Špenát rovněž obsahuje jeden velmi důležitý antioxidant, a to koenzym Q10. Tento antioxidant hraje podstatnou roli v ochraně pokožky proti volným radikálům vznikajícím slunečním zářením.
Špenát a zrak
Tato potravina pomáhá chránit náš zrak před změnou na makule, což je žlutá skvrna na sítnici, která odpovídá za centrální vidění, důležité pro práci, na kterou potřebujeme dobře vidět na blízko – např. psaní, šití, ale i i za rozlišování vzdálených objektů a barev. Věkem na makule nastávají u většiny lidí změny, které mohou skončit až oslepnutím. Účinná léčba bohužel neexistuje, je tedy nutné zaměřit se na prevenci, je které patří i vhodná strava, špenát, listová zelenina a omega 3 mastné kyseliny z kvalitních mořských zdrojů. Ke škodlivým vlivům, které přispívají k regeneraci makuly patří např. volné radikály z ultrafialového záření. Zde nastupuje do boje další ve špenátu obsažený prvek, a tím je lutein.
Špenát a vitamín K
Tento vitamín se v těle neukládá a musí být tedy pravidelně do těla dodáván. Tento vitamín je důležitý pro tvorbu 6 bílkovin, které se podílejí na srážení krve. Nízká hladina vit. K způsobuje také řídnutí kostí a tím zvýšené riziko zlomenin, hlavně u žen.
Špenát a srdečně – cévní nemoci
Špenát podporuje zdravé srdce. Vit. C a betakaroten, který se v těle může přeměnit na vit. A, společně chrání cévy před usazováním škodlivého cholesterolu. Špenát je také bohatým zdrojem kyseliny listové, která chrání před nemocemi srdce a cév tím, že odstraňuje z těla nebezpečnou aminokyselinu homocystein. Vysoká hladina homocysteiinu zvyšuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Kyselina listová se významně podílí i na zachování neporušené DNA.
Špenát a rakovina
Byla prokázána přímá souvislost mezi konzumací špenátu a sníženým rizikem téměř všech druhů rakoviny. Nacházejí se v něm různé flavonoidy, které působí proti rakovině. Již zmíněný antioxidant lutein zvyšuje imunitu, a tím působí preventivně proti rakovině. Zařadit špenát do jídelníčku by měli i kuřáci, pomáhá totiž snížit i riziko rakoviny plic.
Jako malá jsem se vždycky nad talířem se špenátem ošklíbala, dnes už samozřejmě vím, že dobře upravený špenát je nejen zdravým, ale i chutným pokrmem. Tak co, dáte si ho k obědu?
Miroslava Vavrochová – autor článku