Rakytník je trnitý keř, který se může pyšnit stříbřitě zbarvenými šedými listy a drobnými květy, jež se na podzim promění v typicky oranžové bobulky. Díky vysokému obsahu vitamínu C, který se nachází právě v bobulích, se rakytníku velmi často přezdívá citroník severu.
Pokud se zajímáte o zdravý životní styl a často hledáte nové možnosti, jak prospět svému zdraví, pak je rakytník skvělým pomocníkem, kterému byste určitě měli věnovat pozornost. Chcete prozradit, jaké jsou jeho přínosy pro zdraví? V tom případě čtěte dál!
Co všechno v sobě rakytník obsahuje?
Rakytník se může pyšnit opravdu bohatým, pestrým a různorodým obsahem. I když jsou jeho bobulky na první pohled nenápadné a pozornost přilákají spíše ostře oranžovou barvou, látky v nich obsažené by nejednomu z vás určitě vyrazily dech. Možná vás to překvapí, ale v rakytníku toho najdete opravdu spoustu:
- vitamín C
- vitamín A
- vitamín B12
- vitamín K
- vitamín E
- vitamín P
- vitamín F
- draslík
- železo
- hořčík
- fosfor
- vápník
- lykopen
- třísloviny
- silice
- aminokyseliny
- kumariny
Jaké jsou zdravotní účinky rakytníku?
Už jen díky svému více než pestrému obsahu je zřejmé, že má rakytník na naše zdraví pozitivní vliv. Jeho využití je různorodé, proto si pojďme společně prozradit, jak rakytník působí na naše zdraví.
1. Posiluje imunitní systém
Rakytník se pro posílení imunitního systému využíval již v dřívějších dobách, ani v současnosti se od tohoto způsobu použití rozhodně neupouští. Proto je rakytník skvělou volbou během podzimních a zimních měsíců, kdy naše imunita dostává pořádně zabrat.
2. Prospívá pokožce
Pozitivní účinky rakytníku mají dopad i na naši pokožku, kde působí příznivě na její regeneraci. Není se tak čemu divit, že bývá součástí kosmetických produktů určených pro péči o pokožku. Vsadit na něho můžete i tehdy, pokud dojde k popáleninám či naopak omrzlinám pokožky, hodí se i pro léčbu alergií nebo kožních reakcí.
3. Napomáhá při detoxikaci
Na rakytník můžete vsadit svou horkou kartu i v případě, kdy se rozhodnete pro detoxikaci organismu. Je totiž známý tím, že výrazně napomáhá při procesu odbourávání škodlivých a toxických látek, které se usazují v našem těle. Zároveň se postará o to, že v našem těle zabrání tvorbě volných radikálů.
4. Podporuje kardiovaskulární systém
O rakytníku se velmi často mluví i ve spojitosti s kardiovaskulárním systémem. Zde můžeme hovořit například o pozitivním dopadu na posílení cévního systému, zlepšení krevního oběhu či o snížení srážlivosti krve. Zároveň rakytník podporuje tvorbu erytrocytů a zlepšuje kvalitu hemoglobinu.
Další účinky rakytníku na naše zdraví:
- chrání žaludek
- chrání mozek
- dodává tělu potřebné vitamíny a důležité látky
- podporuje funkcí trávicího systému
- urychluje hojení ran
- chrání játra
- funguje jako prevence proti rakovině
- má protizánětlivé účinky